X
X
X
 
Blog

Blogumuzdan dijital dünya ile bağlantılı her konuda yaptığımız paylaşımları takip edebilirsiniz.

 

Cognitive Computing Sistemlerinin Avantajları  

Kognitif iş dönemi başlıyor. Peki insan beynine öykünen cognitive computing sistemlerinin şirketler için avantajları nelerdir?

Kurumsal veriler, yapılandırılmış veri (structured data) ve yapılandırılmamış veri (unstructured data) olarak iki bölüme ayrılıyor. Big Data, yapılanmış veri haline dönüştüğünde artık bilgiye dönüşüyor; örneğin kurumun arama motoru sonuçlarında öne geçmesi için özellikle büyük önem teşkil ediyor. Sosyal medya mesajlarından e-postalara, görsellerden videolara, müşteri geri bildirimlerinden sektör raporlarına kadar pek çok datanın bir yığın oluşturduğu yapılandırılmamış veriler ise her saniye katlanarak çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bu verilerin anlamlı bilgiye dönüştürülmesi, şirketlerin müşterilerini daha iyi tanımalarına yardımcı oluyor. Cognitive computing teknolojileri de bu noktada devreye giriyor.

Trips Reddy tarafından www.ibm.com blog sayfasında yayınlanan “Top 3 ways you can add business value with cognitive solutions” adlı makalede işinize kognitif çözümler ile değer katmanıza destek sağlayacak en iyi 3 yolu aktarılıyor.

Makaleye göre günümüzde insanların, bilgisayarların ve iş süreçlerinin dahil olduğu çok fazla veri çarpanı bulunuyor. Yapılandırılmış verilerin yanında yapılandırılmamış veriler her saniye katlanarak büyümeye devam ederken 2017 yılı ile birlikte, sağlık verilerinin %99'unun (yapılandırılmamış %88'i), sigorta verilerinin %94'ünün (yapılandırılmamış %84'ü) ve imalat verilerinin %99 oranında (yapılandırılmayanların% 82'si) büyümesi bekleniyor. Reddy, bunun yanında ayrıca günümüzde veri odaklı ekonomisinde, şirketlerin %30'dan fazlasının rekabetçi kalması ve geliri artırması için gelişmiş analitik ve kognitif bilgisayar sistemlerini kullanmasının beklendiğini vurguluyor. Günümüzün data odaklı ekonomisinde, şirketlerin %30'dan fazlasının rekabetçi kalması ve gelirlerini artırması için gelişmiş analytics ve cognitive computing teknolojileri kullanması bekleniyor. Makalede işe değer katacak cognitive computing kullanım yolları ise üç ana başlığa ayrılıyor. 

1. Her çalışanı direksiyonun başına geçirin

Reddy, otomotiv sektörünü örnek göstererek müşterilerden alınan izin doğrultusunda çalışanlarn bilişsel teknolojileri kullanarak, sürüş geçmişinden kredi puanına kadar müşterinin veri kaynaklarını aramak ve analiz etmek, böylece müşterinin şeffaf bir 360 derecelik görüntüsü oluşturmak için kullanabileceğini aktarıyor. Bu bilgilerle donatılmış satış temsilcilerinin, müşterinin finans ve ihtiyaçlarıyla uyumlu teklifleri verebileceğini vurguluyor.

2. Piyasadan toplatma maliyetlerinden kaçınmak için ürün güvenliği konularını proaktif şekilde saptayın

Ürün performansını değerlendirirken, kognitif analitik teknolojilerinin kullanılmasını eşsiz bir fırsat olduğuna dikkat çeken Reddy, verilerin ve raporların izlenmesi ile bir cihaz arızasının kaynağının bu şekilde hızla tespit edilebileceğini ve düzeltme eyleminin en iyi yolunun belirlenebileceğini aktarıyor.

3. Kognitif çözümler herkesin performansını geliştirebilir

Makaleye göre kognitif teknolojiler, insanlığın zorlu hastalıklar ile mücadelesini klinik araştırma süreci ve hasta verileri analitiği ile destekleyebilir. Doktorlara potansiyel risk faktörlerini daha iyi tanımlamadan en uygun tedavi yöntemini uygulamaya kadar pek çok konuda yol gösterebilir. Araştırmacılar için ise bu bilgiler yeni, daha etkili ilaç kullanımı ile ilgili kalıpları ortaya çıkarabilir. Sonuç, daha sağlıklı ve üretken çalışanlara sahip bir iş yeri olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak: www.ibm.com/blogs/watson/2017/01/top-3-benefits-cognitive-computing

 
 
Blog
Facebook Twitter Linked-InYoutube Instagram 
 
LuckyEye Kaya Aldoğan Sokak Serhan Apt. 3/10 Esentepe İstanbul Türkiye Tel: +90 212 216 8251 | Fax: +90 212 216 8254 | Harita
Google PartnerMicrosoft Partner